Testament Kościuszki 2020

Projekt przypomina, że mamy w polskiej historii postacie, których losy łączyły się z losami Afrykanów. Jest to odpowiedź na wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, podczas protestów #BLM na tle nierówności rasowych w 2020 r. Przypominamy o testamencie Tadeusza Kościuszki – przekazał on swój dorobek na wyswobodzenie i edukację Afrykańskich niewolników; niestety ostatniej woli nigdy nie zrealizowano.  

Zdjęcia wykonano w Warszawie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki – pomnik jest wierną kopią pomnika z Waszyngtonu. Na zdjęciach wykonanych przez fotografa Michała Szlagę, obecni są między innymi członkowie SPPA – Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego.

Do portretu trumiennego naszytego na kurtki, wykorzystano fragment obrazu „Portret Tadeusza Kościuszki w zbroi” (1792 r.) – austriackiego malarza Józefa Grassi.

„Testament Kościuszki 2020”

Tadeusz Kościuszko. Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy, kochał wolność, wierzył w równość. Człowiek, którego testament mógł zmienić historię Stanów Zjednoczonych. Człowiek, który wiedział, że Czarne Życia się Liczą.

„Kosciuszko’s Last Will 2020”

Tadeusz Kościuszko. A man ahead of his time. A man who loved freedom, believed in equality. A man whose Last Will could change American history. A man who knew that Black Lives Matter.

Photographer / Fotograf – Michał Szlaga
Creators / Twórcy – Tonia Ugwu, Jerzy Bohdan Szumczyk
Tailor / Krawiec – Grzegorz Janowski

The People / Ludzie:
Benjamin Diamouténé
Bumi Phillips
Oliwia Bosomtwe
Tonia Ugwu
Vin Milton