STEFAN KORNACKI: VICTORIA / LIVE: HANIA RANI, PIOTR ROSZTAJN

STEFAN KORNACKI: VICTORIA / LIVE: HANIA RANI, PIOTR ROSZTAJN

Inscription Project:Victoria
Stefan Kornacki
muzyka: Hania Rani, Piotr Rosztajn
wizualizacje: Saski Wojtalewicz

28.10.2022 / CUMY / GDAŃSK
Start 21:00
Koncert 21:30
after 22:30 – 01:00
wejście: FREE

Głównym elementem działania jest 46 letni napis VICTORIA, kaseton zdemontowany z hotelu Sofitel Warsaw Victoria w 2011 roku.
To wokół tego obiektu Stefan Kornacki zbudował scenariusz wydarzenia, w którym zaproszeni artyści interpretują jego współczesne znaczenie.
Zapraszamy na eksperymentalny koncert światowej sławy artystki Hani Rani wspieranej na scenie przez Piotra Rosztajna oraz wizualizajce Saskii Wojtalewicz.
Poruszający się w przestrzeni elektronicznej muzycy wykorzystają podczas występu nagrania słowa „Victoria” wypowiadane przez osoby doświadczające uchodźctwa z różnych krajów, ludzi cierpiących ze względu na otaczające nas wojny. Pośród tych dźwięków wywiad wybitnym projektantem, Romanem Duszkiem – autorem projektu napisu oraz identyfikacji wizualnej hotelu z 1976 roku. Opowiada w nim o historii litery V, jej antywojennym przekazie, który w ramach Inscription Project zostanie zaktualizowany. Wizualizacje i mapping będą przygotowane w oparciu o wybrane słowa z tej rozmowy i przetransponowane wizualnie przez programy sztucznej inteligencji. 

Oryginalny, 20 metrowy warszawski kaseton z 1976 roku można oglądać do 27.10.2022 na Placu Porozumień Gdańskich jak również zobaczyć z bliska do podczas koncertu. 

O Inscription Project:
Główna idea projektu to działanie przy pomocy odzyskanych napisów, neonów i kasetonów. To sztuka w przestrzeni miejskiej, happening, reportaż, instalacja. Wydarzenia pojawiają się w różnych kontekstach, kreują nowe pola znaczeniowe. Projekt Stefana Kornackiego realizowany od 2009 roku mi.in w Polsce ,Tallinnie, Kijowie, Lizbonie, Dubaju.

O artystach:

Hania Rani: https://www.facebook.com/haniaranimusic

Piotr Rosztajn: https://www.youtube.com/user/rosztajn

Roman Duszek: https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Duszek

Saski Wojtalewicz: https://www.instagram.com/saskia.woj/

Organizatorzy: Stefan Kornacki, CUMY , Kolektyw Pogoda, Fundacja im. Karola Śliwk

Partnerzy: Sofitel Warsaw Victoria 

Podziękowania dla Fundacji EMIC, Przemka Wyciechowskiego oraz Sanny Figlarowicz za pomoc w zebraniu nagrań, Fundacji im. Karola Śliwki i Patryka Hardzieja

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

o autorze:

Stefan Kornacki – artysta multimedialny. Twórca grupy muzycznej Ser Charles oraz duetu Stop, Laureat „Talentów Trójki” przyznawanych przez Program 3 Polskiego Radia kategorii sztuki wizualne, wyróżniony tytułem „Kulturysta”, przyznawanym przez Radiowy Dom Kultury, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego, Absolwent grafiki na WSP UMK w Toruniu. Występował wspólnie z m.in. z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Tomasz Organek, L.U.C., Justyna Chowaniak. Obecnie pracuje nad Inscription Project (cykl instalacji oraz działań w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem zdemontowanych napisów oraz neonów) Local News – akcji z pogranicza sztuki zaangażowanej społecznie oraz krytycznej – jedno z działań „Nie stawiajcie mi pomników” można było zobaczyć w głośnym, czeskim filmie „Jak Bóg szukał Karela” , czy poszukujących nowej przestrzeni dla poezji projektów Szerokości oraz Wiersze dla Biegaczy. Jego ostatni cykl wystaw “Żużlowa Liga Covid19”, którego kuratorem jest Mariusz Waras, był nominowany w 2020 roku do nagrody “Osobowość roku” Gdańska. Prace artysty można było zobaczyć m. in w Polsce, Portugalii, Niemczech, Estonii, na Ukrainie oraz w Indiach. Na co dzień jako grafik współpracuje m. in z „Nowym Tygodnikiem Kulturalnym”, od 2021 roku jest artystą związanym z trójmiejskim Kolektywem Pogoda, od 2009 z naukowo-artystycznym projektem Instytut B61 . Mieszka i tworzy w Warszawie.